صفحه اصلی > موسیقی : تاریخچه پیانو
ads
ads

تاریخچه پیانو

تاریخچه پیانو

داستان اختراع پیانو
نیای پیانو یک ساز مونوکورد بود
تاریخچه پیانو : سازها را می توان بر اساس نحوه تولید صدا به سه دسته تقسیم کرد. این دسته ها سازهای زهی ، سازهای بادی و سازهای کوبه ای هستند. نسب پیانو را می توان از طریق سازهای مختلف مانند کلاویکورد ، هارپسیکورد و سنتور پیدا کرد. اما اگر حتی بیشتر از این نیز ردیابی شود ، می توان فهمید که پیانو از نوادگان تک صدایی است. به عبارت دیگر ، بر اساس اصل و نسب آن می توان پیانو را به عنوان ساز زهی طبقه بندی کرد.

با مقاله تاریخچه پیانو با بامدادی ها همراه باشید.

تاریخچه پیانو

تاریخچه پیانو

پیانو سازوکاری همانند سنتور دارد
اگرچه پیانو به دلیل اینکه صداها از لرزش سیم ها ناشی می شود ، می تواند به عنوان ساز زهی دسته بندی شود ، اما می توان آن را به عنوان ساز کوبه ای نیز طبقه بندی کرد زیرا چکش به آن سیم ها برخورد می کند. از این طریق شبیه سنتور است.
سنتور ابزاری است که از خاورمیانه منشأ گرفته و در قرن یازدهم به اروپا گسترش یافته است. این یک جعبه طنین انداز ساده دارد که رشته هایی در بالای آن کشیده شده است. دقیقاً مانند پیانو ، از چکش کوچک برای زدن تار استفاده می شود ، به همین دلیل سنتور را از اجداد مستقیم پیانو می دانند.

تاریخچه پیانو

تاریخچه پیانو

Clavichord ، گامی بزرگ به سوی پیانو
پیانو نیز بخشی از خانواده صفحه کلید در نظر گرفته می شود. تاریخچه سازهای دارای صفحه کلید از ارگ منشأ می گیرد که باعث انفجار هوا از طریق لوله ها برای ایجاد صدا می شود. صنعتگران با پیشرفت در ساخت ارگ ، ابزاری را ساختند که یک قدم به پیانو ، کلاویکورد نزدیک تر بود.
کلاویکورد برای اولین بار در قرن 14 ظاهر شد و در دوران رنسانس محبوب شد. با فشار دادن یک کلید ، میله ای برنجی ، که مماس نامیده می شود ، برای برخورد به رشته و ایجاد لرزش هایی که صدا را در محدوده چهار تا پنج اکتاو منتشر می کند ، ایجاد می شود.

به نظر می رسد پیانو مانند تنگی است
هارپسی کورد در حدود سال 1500 در ایتالیا ایجاد شد و بعداً به فرانسه ، آلمان ، فلاندر و انگلیس گسترش یافت. با فشار دادن یک کلید ، خمیری که به یک نوار چوبی بلند به نام جک متصل شده است ، رشته را می بندد و موسیقی می کند.
این سیستم تارها و تخته صدا و ساختار کلی سازه شبیه سازهایی است که در پیانو می توان یافت.

خواننده های برتر پاپ | بخش اول
بیشتر بخوانید

کریستوفوری ، خالق پیانوی اول

پیانو توسط بارتولومئو کریستوفوری (1731-1555) ایتالیایی اختراع شد.
کریستوفوری از عدم کنترلی که نوازندگان بر میزان صدای ساز تنگی داشتند ، راضی نبود. وی به دلیل خاموش کردن مکانیسم برداشت با چکش برای ایجاد پیانوی مدرن در حدود سال 1700 اعتبار دارد.
این ساز در واقع ابتدا “clavicembalo col piano e forte” (به معنای واقعی کلمه ، تارپیسی است که می تواند صداهای نرم و بلند را پخش کند) نامگذاری شد. این به نام رایج “پیانو” خلاصه شد.

تاریخچه پیانو

تاریخچه پیانو

پایان مقاله تاریخچه پیانو

تاریخچه پیانو به زبان ساده بخش دوم

منبع سایت مداد

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

2 × 3 =