واقعیت مجازی

(واقعیت مجازی به انگلیسی: Virtual Reality) (اختصاری VR) یک نوع تکنولوژی به حساب میاید که در آن محیط مجازی رو به روی چشم کاربر قرار می‌گیرد و بر اساس حرکت سر و بدن، فرد با آن محیط ارتباط برقرار می‌کند. در حقیقت یک نوع هدست روی سر فرد گذاشته می‌شود و با حرکت های سر او هماهنگ می‌شود.

این محیط یا به اصطلاح واقعیت مجازی توسط برنامه ایی بخ خصوص ایجاد می‌شود. تعدادی از این محیط‌ ها به صورت گرافیک کامپیوتری و سه بعدی و برخی دیگر ویدئو ها یا تصاویری ۳۶۰ درجه‌ ای از محیط‌ های واقعی هستند که فیلمبرداری شده اند.

از این عینک های واقعیت مجازی بیشتر در دنیای سرگرمی و برای تفریح و سینما و نوع جدیدی از این تکنولوژی در ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیشتر این محیط های واقعیت مجازی در مرحله اول، تجربه ‌های دیداری هستند که که از راه هدست واقعیت مجازی منتقل می‌شود. تعدادی هم از این برنامه ها دارای اطلاعات حسی مانند تولید صدا هم می‌باشند که سبب می‌شود این محیط های شبیه سازی شده بیشتر ما را به واقعیت نزدیک کنند.

واقعیت مجازی یک مفهومی می‌باشد که در قالب استفاده از پلتفرم آن، فرد به دنیای مجازی با دنیای واقعی وارد می‌شود و البته که برای وارد شدن به این دنیای موازی نیازی به خواب عمیق ندارد. واقعیت مجازی این قدرت را دارد تا عجیب‌ترین و جذاب‌ترین ایده ‌ها و خواسته هوایتان را عملی کند. پلتفرم واقعیت مجازی (VR) این قابلیت را دارد تا حضور یافتن در محیط‌ هایی که تنها در رؤیا هایمان به آن فکر می‌کنیم، خرید کردن محصول هایی که برایمان یک آرزو است یا حتی استفاده از بازی ‌های ویدئویی که جذابیتی های نگفتنی برای ما به دنبال دارند، عملی کند.

شرکت های تولید کننده

کمپانی های بزرگی هم وجود دارند که در زمینه واقعیت مجازی بسیار حرفه ای هستند و خیلی هم معروف هستند.

مایکروسافت یکی از همین شرکت ها است که نامش را بسیار شنیدید و در زمینه هایی بسیار زیادی هم سر رشته دارد. هدست های این شرکت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند هرچند چیز دیگری هم از این شرکت بزرگ انتظار نمی‌توان داشت.

یکی دیگر از شرکت های بزرگی که در زمینه واقعیت های مجازی دارد کار می‌کند اپل است که محصولاتش طبق گفته ها در سال آینده وارد بازار خواهد شد و مردم هم اشتیاق زیادی دارند تا با واقعیت مجازی اپل دیدن کنند.

یک نمونه دیگر از این واقعیت های مجازی مخصوص بازی کردن است که به عنوان مثال شرکت سونی برای کنسول های خود تولید می‌کند و طرفداران به صورت جداگانه برای کنسول خود می‌وانند خریداری کنند. تجربه استفاده از این واقعیت ها برای بازی بسیار جالب است مخصوصا زمانی که غرق بازی می‌شوید و مغز هم گول می‌خرد که واقا در آن شرایط قرار دارد. بازی های ترسناک در واقعیت مجازی جز محبوب ترین ها به حساب میاید و افراد ویدئو هایی از خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند که در حال بازی کردن هستند و از حسشان به دیگران می‌گویند.

 

در حال ارسال
نقد کاربر
( رای)

دیدگاهتان را بنویسید

سیزده + سیزده =